Hírek
Centrum
Elballagtak a Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium végzősei.
Idén a Vári nyitotta a középiskolás ballagások sorát, hét osztály fejezi be most a középiskolás tanulmányait.

Az intézmény vezetői az ünnepségen ismerték el a legkiválóbb tanulók eddig nyújtott teljesítményét.
Az ünnepség kezdetekor a végzős osztályok tanulói végigvonultak a vendégek előtt majd elfoglalták a kijelölt helyüket az intézmény udvarán. A ballagók nevében Oláh Bence (13/T) mondta el gondolatait.
„Búcsúzó diákként ma egyet megígérek: rövid leszek! Csupán három dolgot mondok nektek. Három rövid gondolatot.
Az első így hangzik: legyetek jóban önmagatokkal.
„Mindig lesz valaki. Aki megmondja
Mindig lesz valaki. Aki jól tudja
Mindig lesz valaki, aki jobban tudja nálam…..
És senki sem dúdolja utánam
Hogy a legjobb verziója önmagamnak én vagyok. És csak az marad utánam, mit önmagam után hagyok.”
Vajon mit jelent ma nektek ez az 3 szó? Hogyan gondoltok önmagatokra? És önmagatok legjobb verziójára? Z generációs fiatalként az online és offline térben is mindenki meg akarja nekünk mondani, hogy mit kellene tennünk és milyennek kellene lennünk.
Előfordulhat az is, szinte semmi önbizalmunk sincsen. Tele vagyunk szorongással, kétellyel, megfelelési kényszerrel. De ha majd 10 -20 év múlva visszanézünk a tinikori önmagunkra el tudjuk mondani a következőt: Ne aggódj, teljesen rendben van, ha még bizonytalan voltál. ”.
Ehhez viszont az kell, hogy legyünk türelmesek… Legyünk türelmesek magunkkal és higgyük el, úgy vagyunk jók, ahogy vagyunk!
Higgyük el: mi vagyunk önmagunk legjobb verziói!
Második gondolatom: maradjatok rugalmasak!
Amikor néhány évvel olyan fogalmakkal kellett megismerkednünk, mint a pandémia, egészségügyi maszk, távoktatás… Tanárainkkal együtt tanultuk meg, hogy mi a Zoom és mi a Teams, a Google classroom - mind általános iskolában mind pedig itt a Váriban. Hogy milyen az, amikor az otthoni szobánk osztályteremmé alakul. Megtapasztaltuk azt, amiről nem is gondoltuk, hogy lehetséges: otthonról tanulni.
Az a fajta alkalmazkodóképesség, amit ezalatt az időszak alatt megtanultunk, az a fajta rugalmasság, amivel a változásokat követni tudtuk, olyan túlélőkészletet jelent a számunkra, ami megmutatja, hogy aki rugalmas tud lenni, az bizony az életben több mindenre alkalmassá válik. Vegyétek hát észre, hogy ezek a tapasztalatok nemcsak küzdelmet, hanem kincset is jelentettek számotokra.
Végül arra bíztatlak benneteket, hogy maradjatok kíváncsiak.
Az utolsó csengetéssel elballagunk a Váriból. Egyesek maradnak még az iskolapadban ugyan, de legtöbbetek munkába áll, de bárhogyan is alakuljon az életünk a cél az, hogy felnőttként is akarjunk újat tanulni, fejlődni, változni. Itt vannak az osztályfőnökeink, akik mesélhetnének arról, miért fontos egy szakmában mindig újat tanulni. Rápillantunk a szüleinkre, akik szintén mesélhetnének arról, hogy nem kell mindig ugyanúgy élni az életet. Az ő példáik arra bíztatnak bennünket, hogy ne féljünk a változástól. Most még azt gondoljuk a kíváncsiság örökké tart. De fontos azt tudni, hogy észrevétlen és alattomos módon a kíváncsiság lassan megkopik.
Így kérlek benneteket: tegyétek majd fel a kérdést, hogy jóban vagytok-e önmagatokkal? Hogy rugalmasak maradtatok-e? Hogy hajt-e még a kíváncsiság? És ha a válasz mindhárom esetben igen, akkor tudjátok, hogy jó úton haladtok.
Legyetek tudatában annak, hogy valamennyien értékesek vagytok! Menjetek hát és mutassátok meg magatokat, mutassátok meg értékeiteket!” - zárta sorait a búcsúzó tanuló majd átadta a ballagási tarisznyát dr. Komáromi Szilárd igazgatónak.
A Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója a diákokhoz szólva elmondta, a vállukon lévő tarisznya az elindulást jelképezi az élet vándorútján.
„A ballagás nem csupán egy ceremónia; ez egy figyelmeztetés is. Egy figyelmeztetés arra, hogy mostantól mindannyian felelősek lesztek azért, amit tesztek, amit mondtok, ahogy másokkal bántok.
Ma egy korszak zárul le. Elbúcsúztok egy iskolától, egy közösségtől. Ez az első komoly lépés a felnőtté válás útján. Ezen az úton pedig van egy szó, amely egyre gyakrabban hangzik el, és egyre mélyebb jelentést kap: felelősség.
Gyermekkorban még mások döntöttek helyettetek – szüleitek, tanáraitok. De most már nektek kell döntéseket hozni. Nem mindig lesz könnyű. A felelősség nem csak arról szól, hogy vállaljuk a következményeket, hanem arról is, hogy felismerjük: tetteink hatással vannak másokra is.
„A felelősség az élet terhe, de a legnagyobb lehetőség is egyben.” Ezt egy híres orvos-író, Albert Schweitzer mondta. A felelősség vállalása egyúttal lehetőséget ad arra, hogy valódi hatást gyakoroljunk a világra. Ahogy viselkedünk, ahogy döntéseket hozunk, úgy formáljuk a jövőt. Ahogy egy hajóskapitány navigál a tengeren, úgy ti is képesek lesztek alakítani a jövőtöket.
Mennyi mindent tanultatok az iskolában? Oktatóitok megtanították: a tudás hatalom. Hogy hogyan olvassatok, hogyan számoljatok, hogyan legyetek választott szakmátok tudósai. De legfőképp azt: hogyan értsétek meg a világot. Ma én azt szeretném megtanítani, hogy milyen érzés felelősséget vállalni másokért, hogy hogyan támogassátok egymást, és hogy mi történik, amikor elrontotok valamit, képesek legyetek tanulni belőle.
De a felelősség nemcsak egyéni szinten működik. Az elmúlt hetekben névadónk – Vári Szabó István – mellszobrával gazdagodtunk. A városépítő egykori polgármesterünk, a szakmaoktatás halasi megalapítójának szellemisége mostantól fizikai valójában is jelen van. Ez legyen iránymutatás, hogy a közösségeinkben, a társadalomban mindannyiunk döntésein múlik, hogy milyen irányba halad az országunk.
„Az igazi felelősség az, amikor egy közösség érdekében cselekszünk, és nem csak saját magunkért.” – írta Brené Brown amerikai egyetemi tanár. Ezért nektek, - a jövő generációnak- most van itt az ideje annak, hogy elgondolkodjatok, mit tehettek másokért, mi az, amivel hozzáadhattok egy kicsit a világhoz.
Kedves ballagók!
Ne féljetek hát a hibáktól, mert mindannyian hibázunk. A legfontosabb azonban nem az, hogy mikor esünk el, hanem az, hogy hogyan állunk fel újra. „A legnagyobb dicsőség nem az, hogy sosem esünk el, hanem hogy minden egyes alkalommal felállunk” mondta Confucius.
A jövő tele lesz váratlan helyzetekkel, de ha minden döntést felelősségteljesen hoztok meg, és a legjobb tudásotok szerint cselekedtek, akkor biztosan megtaláljátok a helyeteket.
A tanároknak, akik mint mindig, ma is mellettetek állnak, és a szüleitek, akik támogattak benneteket a nehéz időkben, nem lehettek eléggé hálásak. Köszönjétek meg a segítséget, hogy olyan emberekké válhattatok, akik képesek vállalni a felelősséget a saját tetteikért.
Ma, amikor elindultok az élet következő szakaszába, tegyétek ezt a tudatossággal és hittel. Higgyetek abban, hogy képesek vagytok felelősségteljes döntéseket hozni, és hogy minden cselekedetek számít. Legyetek büszkék arra, hogy felelősséget vállaltok a sorsotokért, munkaadóitok értékeiért, sőt életeiért és legyetek bátorabbak, mint valaha.
Kedves ballagók! Kívánom, hogy mindannyian megtaláljátok meg a saját utatokat, hogy bátran vállaljátok a felelősséget – és hogy sosem felejtsétek el Vivien Green angol írónő szavait: „Az élet nem arról szól, hogy várjuk a vihar elvonulását, hanem hogy megtanuljunk táncolni az esőben.”
Isten veletek az előttetek álló úton!” zárta gondolatait Dr. Komáromi Szilárd.
Az ünnepségen ajándékot vehetett át Földi Emese (pincér-vendégtéri szakember), Gárgyás Martin (ács), valamint Parragh Péter (hegesztő) tanulók mentesülnek a szakmai írásbeli vizsga letétele alól, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által megrendezett Szakma Kiváló Tanulója Versenyen elért eredmények alapján.
A Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium kiváló tanulója címet ebben a tanévben Pálfi-Korbely Letícia 3/11/C osztályos pék- cukrász és Kolozsvári Tamás 13/T osztályos gépjármű-mechatronikus technikus tanulók érdemelték ki.
A Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium Kulturális Életéért és Közösségéért díját ebben a tanévben Györgye Krisztofer 3/11/E osztályos pincér- vendégtéri szakember tanulónk kapta meg.
A Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium kiváló versenyzője címet ebben a tanévben Garas Balázs 3/11/B osztályos kőműves vehette át.
A Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium támogatója címet ebben a tanévben az Anloma Kft.-nek ítélték oda. A Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium kiváló oktatója címet ebben a tanévben Petrovics Gábor Mihály érdemelte ki.
Forrás: www.halasmedia.hu
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fhalasmedia%2Fvideos%2F1202294491545870%2F&show_text=false&width=560&t=0" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Sallai Krisztián méltán lehet büszke a versenyzőire
A KSZC Kiskunfélegyházi Kossuth Lajos Technikum, Szakképző iskola és Kollégium tanulói idén is részt vettek a Megyei Atlétikai Diákolimpián.
Centrum

BYD - Egy aláírás, amely sokaknak lehetőséget biztosít a tanulásra, munkavállalásra
A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatalban a BYD Auto Hungary Kft. többoldalú együttműködési megállapodást írt alá a Kulturális és Innovációs Minisztériummal, a Szegedi Tudományegyetemmel és a régió szakképzési centrumaival.
Centrum

Hungarikum Kaland Napot tartottak a Közgében
Vannak napok, amelyek nemcsak egy eseményt, hanem egy érzést is magukban hordoznak- írta beszámolójában Rekedt-Nagyné Kucsora Hajnalka tanárnő
Centrum