Hírek
Centrum
A szőlőfeldolgozástól az óraművességig
Szakmai kiránduláson jártak a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Közgazdasági Technikumának tanulói a 13/T osztály a Polyák borászatot és az Órák Házát keresték fel.

A kirándulásuk célja az volt, hogy egyik tantárgyuk, az Országismeret tematikájához illeszkedve megismerjék egy közeli település főbb nevezetességeit, idegenforgalmi értékeit (kulturális, gasztro- és borturizmusát). Az általuk felkeresett Polyák borászat (és borbirtok) viszonylag fiatal vállalkozás, mégis rövid idő alatt több nívós díjjal és népszerű rendezvényekkel büszkélkedhetnek.
A Polyák Borászat képviseletében Fábián Tünde, a borászat vezetője fogadta a közgés diákokat. Mint kiderült, Polyák Mátyás az édesapja mellett tanulta meg a szőlőtermesztés alapjait, 2010-ben kezdett a 16 hektáros birtokán szőlőt termeszteni. 2011-ben épült a Borászat, mely 2000 hektoliter bor előállítását biztosítja. Az üzem alapterülete közel 800 m2. Itt történik a korszerű szőlőfeldolgozás, bortárolás és a palackozás. A pincészet négyfajta vörös és négyfajta fehér szőlővel dolgozik. A rozé és fehérborok reduktív eljárással készülnek, míg a vörösborok esetén az ászokhordós érlelést alkalmazzák.
A szakmai ismertetőből kiderült az is, hogy hányféleképpen lehet értékesíteni a bort: mitől függ, hogy üveges, PET palackos vagy „csapolós” (3 literes) verzió készül egy-egy borféléből.
A fiatalok a szakmai bemutató során hallhattak a jogszabályi változásokról is. Újratervezést igényel, hogy rátegyék a visszaváltáshoz szükséges vonalkódot és 50 Ft-os piktogramot, valamint egy újabb áttervezést igényel majd, ha a QR kódnak is kötelezően szerepelnie kell az üvegen
A borászati üzemet egy 25 méter hosszú boralagút köti össze a látványteremmel, melynek különlegessége egy szentély, ahol Szent Vince bronz szobra látható. A Szent Vince Pincészet névadója Zaragozai Szent Vince, aki a korai keresztény idők szentjei közé tartozik.
Az Órák Házában a fiatalok megismerhették Hatvani Bélát és feleségét, Erzsikét, aki a múzeumba lépés előtt elmesélte az épület történetét, és azt, hogyan vált olyan múzeummá, amelynek már nemzetközi híre van, és magyar hírességek is felkeresik.
A gyűjtemény első darabjai 1976-ban kerültek Hatvani Béla tulajdonába. A kiállításon átfogó képet kaphattak a diákok az elmúlt háromszáz év általános óratípusairól. A gyűjtemény az országban egyedülálló, így településmarketing, illetve turisztikai szempontból is kiemelkedő jelentőségű. Méltán megyei érték a kulturális örökség kategóriában.
Jónásné Pál Melinda a kirándulást szervező oktató bízik benne, hogy ezekből a most megszerzett ismeretekből is tudnak új tudást meríteni a diákok a végső vizsgákhoz közeledve.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Elballagtak a Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium végzősei.
Idén a Vári nyitotta a középiskolás ballagások sorát, hét osztály fejezi be most a középiskolás tanulmányait.
Centrum

Hungarikum Kaland Napot tartottak a Közgében
Vannak napok, amelyek nemcsak egy eseményt, hanem egy érzést is magukban hordoznak- írta beszámolójában Rekedt-Nagyné Kucsora Hajnalka tanárnő
Centrum

Merj verselni Te is!
A költészet napja, azaz József Attila születésnapja alkalmából idén is megrendezték a Vári Szabó István Szakképző Iskolában a Merj verselni Te is elnevezésű szavalóversenyt.
Centrum